• Pohľad do minulosti

• Počiatky založenia gymnázia v Sabinove siahajú do obdobia prvej polovice 18.storočia, ktoré je späté so šírením osvietenstva Márie Terézie a Jozefa II.
        • 3. júna 1739 vydáva gróf Štefan Dessewfy zakladajúcu listinu na založenie piaristického gymnázia.
        • 3. októbra 1740 piaristi otvárajú gymnázium, ktoré v decembri  toho istého roku schválila Mária Terézia.
        • Gymnázium bolo najprv umiestnené v Pćchyho dome vedľa fary,  neskôr v Szirmayovom dome, v roku 1744  bola ukončené novostavba piaristického kláštora s gymnáziom v hornej časti námestia.
        • Na začiatku malo gymnázium 4 triedy, neskôr 6, vyučovacím jazykom bola latinčina.
        • Od roku 1851 sa vyučovanie na základe vtedajšieho ministerstva z finančných dôvodov pozastavilo, uvoľnené triedy boli obsadené základnou školou.
        • V  roku 1862 bola obnovená prevádzka školy v 4 triedach, k prerušeniu činnosti došlo opäť v rokoch 1874 a 1889.
        • V čase prvej ČSR a vojnového slovenského štátu nebolo gymnázium v meste obnovené.
        • Po oslobodení  sa začína písať novodobá história školy – Povereníctvo školstva a osvety výnosom zo dňa 12. 9.  č.j. 84555/45 - a/III./3  z 25. 8. 1945 povolilo zriadenie Štátneho gymnázia v Sabinove.
        • Gymnázium bolo najprv umiestnené v budove Maródka, jeho prvým riaditeľom bol Mikuláš Dérer, neskôr v budove bývalého Zeleného stromu pri mestskej kaviarni.
        • 1. 9. 1953 dochádza k transformácii gymnázia na jedenásťročnú strednú školu, riaditeľom sa stal J. Čerenský, funkcie sa neujal, školu riadil J.Šarišský, zástupca riaditeľa.
        • V šk. roku 1956/57 bola JSŠ odovzdaná do užívania budova novej 14-triednej budovy, riaditeľom  sa stal  F.Prusák, od 1. septembra 1958 riadil školu M.Birčák.
        • Na základe nového školského zákona z 15. 12. 1960, č. 186 Zb. o sústave výchovy a vzdelávania bola JSŠ premenovaná na všeobecnovzdelávaciu školu.
        • SVŠ sa v šk. roku 1962/63 presťahovala do novej budovy ZDŠ na ulici Dolná okružná, dnešná Ulica Komenského a súčasne od 1. júla 1963 prešla pod správu OŠ KNV v Košiciach ako škola II. cyklu, riaditeľom školy sa stal M.Komanický.
        • Napriek búrlivému spoločensko-politickému vývoju koncom 60. rokov škola  dosahovala výborné výsledky vo všetkých ukazovateľoch, za čo bola v šk. roku 1979/80 ocenená Čestným uznaním vlády ČSSR a ÚRO.
        • V šk. roku 1980/81 sa riaditeľom stal Ing. J.Štoffa, po jeho tragickej  smrti v októbri 1981 prebral vedenie jeho zástupca RNDr. A. Ernst a a od 1. 1. 1982 bola do funkcie riaditeľky menovaná PhDr. M.Jachymová.
        • November 1989 znamenal transformáciu spoločnosti na demokratický spoločenský a politický systém, voľbou sa novou riaditeľkou stala PhDr. Z.Pavlovičová.
        • 1. 9. 1992 sa škola presťahovala do vlastnej budovy, čím sa vytvorili priaznivejšie podmienky pre výchovno-vzdelávaciu prácu, škola začala s alternatívnymi učebnými plánmi, ktoré zohľadňujú potreby rozvoja žiakovej osobnosti vzhľadom na profesiovú orientáciu.
        • Zriaďovacou listinou č. 531/1993 zo 6. apríla 1993 v zmysle  paragrafu 5 ods.1 zákona SNR č.542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v spojitosti s paragrafom 13 Vyhlášky MF SR č. 638/1992 Zb. získala škola štatút osemročného gymnázia.
        • V šk. roku 1993/94 začalo ako samostatný právny subjekt prímou fungovať osemročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky a matematiku a fyziku.
        • 1.9. 1996  po odchode Z. Pavlovičovej do dôchodku sa riaditeľom školy stal RNDr. T. Lopota, ktorého vo funkcii o rok nahradil PhDr.F.Godla, lebo pán Lopota odišiel na iné pracovisko.
        • Od roku 2000 začala škola reagovať na požiadavku prispôsobiť vyučovanie potrebám digitálnej spoločnosti 21.  storočia a v rámci projektu Infovek získala prvé počítače.
        • V šk. roku 2002/2003 odovzdalo mesto gymnáziu do prenájmu prvé poschodie prístavby pri gymnáziu, čím sa rozšírili priestorové možnosti školy.
        • V roku 2004 bol do funkcie riaditeľa na základe výberového konania menovaný PaedDr. R. Lichvár, vedenie školy muselo  reagovať na nové podmienky financovania škôl v záujme zachovania kvality a fungovania školy, pokračuje digitalizácia školy, do tried sa inštalujú  dataprojektory a notebooky.
        • V roku 2005 bol škole udelený čestný názov Gymnázium Antona Prídavka.
        • V šk. roku 2006/2007 začala škola využívať na rozvoj športových aktivít viacúčelovú športovú halu.
        • Rok 2008 priniesol všetkým školám výraznú zmenu školského vzdelávacieho systému a stanovil nové ciele vzdelávania sa v 21. storočí, zásadným dokumentom pre školu sa stáva Školský vzdelávací program, v ktorom sa dôraz kladie na vyučovanie cudzích jazykov, prírodovedných predmetov a informatiky.
        • Od roku 2009 bol vo funkcii riaditeľa Mgr. A.Zubrický, škola sa zapojila do projektu Modernizácia vzdelávacieho procesu na stredných školách a Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva.
        • 1.9.2017 sa novým zriaďovateľom gymnázia stala spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien (DSA). Zriaďovateľské kompetencie na škole na ňu prešli z Prešovského samosprávneho kraja. Štúdium ostáva aj po zmene zriaďovateľa bezplatné.
        • Názov školy sa zmenil na Súkromné Gymnázium DSA Sabinov.
        • V marci 2018 nastúpil do funkcie riaditeľa PaedDr.Jozef Muránsky, ktorého po odchode p.Muránskeho na iné pracovisko od 1.9.2019 nahradil vo funkcii riaditeľa Doc.Ing. Ján Dobrovič,PhD.