• Charakteristika školy a profil absalventa

Súkromné Gymnázium DSA počtom žiakov patrí skôr k menším školám, aj keď v pôsobnosti mesta zastáva významné postavenie v spoločenskom, kultúrnom a športovom dianí. Škola má dlhoročnú tradíciu, pretože oficiálne sa jej pôsobenie ráta od roku 1945.

Škola má primerané materiálno - technické podmienky pre zabezpečenie rôznorodosti foriem výchovy a vzdelávania a aj z prevádzkového hľadiska má dostatok potrebných priestorov.

Zámerom školy   je kvalitná príprava na vysoké školy v súlade s požiadavkami praxe. Chceme rozvinúť u absolventov kľúčové kompetencie v tých oblastiach učenia, ktoré sú mu najbližšie a tak, aby si mohli vybrať optimálnu cestu k svojej študijnej a profesijnej kariére, podľa svojich schopností, potrieb a záujmov. Predpokladom dosiahnutia týchto cieľov je hlavne organizačná štruktúra štúdia, ktorá umožní našim žiakom profiláciu v poslednom ročníku štúdia - alternatívna forma vzdelávania. Snažíme sa vytvoriť maximálne podmienky pre rozvinutie potenciálu každého žiaka, pre jeho osobnostné zrenie a stávanie sa svojskou, samostatnou, nezávislou a tvorivou osobnosťou.

Profil nášho absolventa je založený na kľúčových kompetenciách či spôsobilostiach, ktorých obsah viac-menej povinne do výchovno-vzdelávacej činnosti aj našej školy zavádza reforma školstva. Tieto kompetencie predstavujú všeobecnú vzdelanosť, ktorú má žiak na gymnáziu dosiahnuť a tvorí ju komplex vedomostí, schopností, hodnotových postojov a osobných čŕt, ktoré absolventovi školy umožnia poznávať, konať, hodnotiť, dorozumievať sa i porozumieť si a umožňujú mu, aby sa mohol úspešne začleniť do pracovného, zmysluplného osobného a plnohodnotného rodinného života.