Všeobecné pravidlá klasifikácie predmetov
Hodnotenie a klasifikácia predmetov vychádza z Metodických usmernení č. 21/2011, ktoré upravujú postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v Slovenskej republike (v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.462/2008 Z. z. a zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
Získavanie podkladov pre hodnotenie a klasifikáciu a ich spracovanie
Vyučujúci používajú pri hodnotení a klasifikácii:
- systém váženia známok, v ktorom sú hodnotené výkony zaradené do kategórií ( každý predmet má svoje špecifiká - preto si váhu jednotlivých známok stanovuje vyučujúci individuálne, vyučujúci uvedie váhu známky pri jej zaznamenaní do žiackej knižky)
- každý výkon sa hodnotí známkou od 1 do 5 pomocou percentuálnej stupnice nasledovne:
<100 – 90>% = výborný
(90 – 75>% = chválitebný
(75 – 50>% = dobrý
(50 – 30> = dostatočný
(30 – 0>% = nedostatočný
Spôsob určenia výsledného hodnotenia
Výsledná klasifikácia žiaka je vypočítaná ako vážený aritmetický priemer. Ten je orientačný a o výslednej známke rozhoduje vyučujúci!
Zapisovanie známok do internetovej žiackej knižky
- vyučujúci zapisuje priebežne jednotlivé známky do internetovej žiackej knižky a na konci klasifikačného obdobia zapíše výslednú známku,
- známky zapisuje so zodpovedajúcou váhou tak, aby žiak a rodič mal prehľad o jednotlivých známkach.
Podmienky klasifikácie
Učiteľ preveruje vedomosti žiaka ústne, písomne a prakticky. Žiak môže byť klasifikovaný, ak splní nasledujúce podmienky klasifikácie:
- má stanovený počet známok v predmete,
- napíše všetky povinné testy určené vyučujúcim,
- odovzdá všetky práce (referáty, prezentácie, ...) a vypracuje príslušné úlohy zadané vyučujúcim v danom klasifikačnom období.
Hodnotí sa kvalita práce a študijné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho zodpovednosť, snahu, iniciatívu, ochotu na sebe pracovať počas celého hodnoteného obdobia.
Práva žiaka
Žiak má právo:
- byť informovaný o každej známke,
- na konzultáciu, ak nerozumie učivu alebo dlhodobejšie chýbal v škole.
Povinnosti žiaka
- systematicky sa pripravovať na vyučovacie hodiny (ak sa žiak nepripravil z vážnych dôvodov ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny),
- ak žiak chýbal je povinný si vymeškané učivo dobrať a doplniť si chýbajúce poznámky,
- žiak je povinný mať do konca klasifikačného obdobia splnené všetky podmienky klasifikácie. Ak ich nesplní môže učiteľ podať návrh riaditeľovi školy na vykonanie komisionálnej skúšky. Hodnotenie a klasifikácia komisionálnej skúšky je konečná.
Komisionálna skúška
- komisionálne skúšky vychádzajú z § 56 a § 57 zákona 245/2008 Z. z. a čl. 24 Metodického usmernenia č. 21/2011. Obsahom komisionálnej skúšky je celé učivo daného klasifikačného obdobia podľa platných učebných osnov. Skúška pozostáva z písomnej a ústnej časti. Písomná časť z testových úloh a ústna časť pozostáva z otázok pokrývajúcich učivo predmetu preberané v danom klasifikačnom období.
Pravidlá klasifikácie jednotlivých predmetov
Poznámka: na zobrazenie kritérií kliknite na skratku predmetu
Predmet Hodnotenie Predmet Hodnotenie ANJ klasifikovaný BIO klasifikovaný DEJ klasifikovaný ETV neklasifikovaný FYZ klasifikovaný GEG klasifikovaný CHE klasifikovaný INF klasifikovaný KAJ klasifikovaný MAT klasifikovaný NBE neklasifikovaný NBG neklasifikovaný NAI neklasifikovaný NEJ klasifikovaný OBN klasifikovaný RUJ klasifikovaný SJL klasifikovaný TŠV klasifikovaný UMK klasifikovaný Význam použitých skratiek je v nasledujúcej tabuľke:
- ANJ
- Anglický jazyk
- BIO
- Biológia
- DEJ
- Dejepis
- ETV
- Etická výchova
- FYZ
- Fyzika
- GEG
- Geografia
- CHE
- Chémia
- INF
- Informatika
- KAJ
- Konverzácia v anglickom jazyku
- MAT
- Matematika
- NBE
- Náboženská výchova - evanielická
- NBG
- Náboženská výchova - gréckokatolícka
- NBI
- Náboženská výchova - rímskokatolícka
- NEJ
- Nemecký jazyk
- OBN
- Občianska náuka
- RUJ
- Ruský jazyk
- SJL
- Slovenský jazyk a literatúra
- TŠV
- Telesná a športová výchova
- UMK
- Umenie a kultúra
- INF-ex
- Informatika-extra