Zo života školy - rôzne (videoprezentácie, ocenenia, reprezentovali nás ...)

• Čo nám napísali ...

• Stretnutie sabinovských gymnazistov po 15. rokoch.

PaedDr. Júlia Pocisková, rod. Dujavová

V školskom roku 2000/2001 zasadlo do školských lavíc nášho Gymnázia v Sabinove aj 34 mladých ľudí 4.A triedy, pod velením našej triednej pani profesorky Ing. Boženy Zvijákovej.

Mladých ľudí  plných očakávania, obáv i vzrušenia z toho, čo ich počas štyroch rokov štúdia na gymnáziu čaká.

Počas nášho štúdia na tomto gymnáziu sme mali možnosť načerpať nové vedomosti, poznatky i zručnosti z rôznych predmetov. Vtedajší profesorský zbor sa nám snažil odovzdať čo najviac teoretických, ale aj praktických poznatkov, aby sme sa vedeli rozhodnúť, čo chceme v živote robiť, čím sa chceme živiť a ako robiť našu spoločnosť krajšou a lepšou.

No a ani sme sa nenazdali a prišiel deň maturít, prvej veľkej  životnej skúšky. Dopadla pre každého veľmi dobre a po nej sme sa rozišli  na rôzne  vysoké školy, do rôznych kútov nášho Slovenska, ale aj zahraničia.

27. 12. 2019 som sa rozhodla zorganizovať stretnutie po 15. rokoch od ukončenia štúdia. Na moje  prekvapenie sa nášho spoločného stretnutia zúčastnilo dosť spolužiakov, hoci už nebývame v Sabinove, ale po celej republike. Bolo nás spolu s triednou pani profesorkou dvadsaťdva. Nezúčastnili sa len tí, ktorí žijú dlhodobo ďaleko v zahraničí, či mamičky a oteckovia s čerstvo narodenými detičkami.

Bolo úžasné vidieť po niekoľkých rokoch spolužiakov, ktorí sa ale vôbec fyziognómiou nezmenili od gymnaziálnych čias,  spolužiakov, ktorí žijú šťastné rodinné i úspešné pracovné životy, spolužiakov, ktorí svoj rodný Sabinov reprezentujú svojou ľudskosťou, húževnatosťou i svojou svedomitou prácou.

A tak po 15. rokoch na našom  stretnutí sme bilancovali naše profesie J.  Posúďte sami:

3 odborní lekári- gynekológ, internista i detská lekárka, 4 právnici - advokáti, 2 profesionálne farmaceutky,  1 chemická inžinierka – laborantka, 1  audítorka – ekonómka, 1 vedecký výskumník - fyzik, ktorý skúma nové zariadenie pre meteorológov, 1 stavebný inžinier, 1 zanietený riaditeľ MsKs, 1 úspešný podnikateľ, 5 zodpovední manažéri, z toho 4 riadia vlastné firmy, 2 riaditelia nadnárodných IT spoločností,  riadiaci viacero tímov v niekoľkých krajinách, 5 zanietení pedagógovia, z toho 1 vyučuje na vysokej škole za veľkou mlákou, ďalšia učí vo Veľkej Británii, 1 je asistentom učiteľa a sú tu aj 2 sociálne pracovníčky. Verím, že aj tým, čo sme dosiahli v živote i vo svojej profesii, môžeme ďakovať aj našej alma mater a kvalite  pedagógov.

Štúdium na sabinovskom gymnáziu však nebolo len o získaní vedomostí, ale aj o formovaní nášho osobnostného charakteru. Mnohí pedagógovia nám boli morálnymi vzormi, z ktorých  môžeme čerpať aj dnes. Profesori a žiaci  boli sme si navzájom nápomocní pri formovaní svojich pováh i nadania, pomáhali si, povzbudzovali sa a dodávali si odvahu zabojovať svojimi vedomosťami o svoje vysnívané povolanie. Škoda, že v plnej miere si to vieme vážiť až  teraz.

Osobne chcem poďakovať našej triednej pani profesorke Ing. B. Zvijákovej, ktorá aj vo mne podnietila záujem študovať úžasnú vedu  - chémiu a stať sa tak dobrou kreatívnou učiteľkou v Bratislave J.

Ďakujeme pedagógovia, ďakujeme sabinovské gymnázium!